Sławianie, a nie Słowianie!

Natrafiłem dziś w sieci na skan przedwojennej publikacji z 1924 r. Dr. Jana Sasa Zubrzyckiego pt. „Sława” Nie jest ona długa (64 strony), ale obowiązkowa dla każdego kto interesuje się naszymi słowiańskimi korzeniami.

Powszechnie używane określenie Słowianie jest błędne. Prawidłowo należy mówić Sławianie. Oto cytat z ww. publikacji dotyczący tego zagadnienia (str. 12 – pogrubienia moje)  W języku polskim aż do połowy wieku XIX-go wymawiano i zawsze pisano: Sławianie. Dopiero od niedawna rozpowszechniono u nas w Polsce określenie: Słowianie, jakoby nazwa nasza nie pochodziła w istocie od sławy, tylko od słowa. Wielka to różnica, zestawiająca dwie wartości bardzo odmienne. W zgodzie z dążeniem powszechnym, aby umniejszyć wszystko co polskie na każdym kroku i w każdym miejscu, zakrzątano się w czasach ostatnich tak skutecznie, że pokolenie dzisiejsze nie ma już zgoła wyobrażenia, jaka może być różnica między Sławianinem, a Słowianinem i co gorsza nie może w to uwierzyć, że Sławianin pochodził od Sławy!”
Potwierdzeniem tego co pisze autor są polskie imiona – np. Bolesław, Władysław, Bogusław, Mieczysław, Przemysław czy Sławomir. Człon sław pochodzi właśnie od sławy np. Bogusław – sławiący Boga czy Mieczysław – sławny po mieczu. Sławomir z kolei pochodzi od sławy i miru, czyli oznacza sławiącego porządek.

Tłumaczenie nazwy np. na angielski również wskazuje na fałszywość słowa Słowianie. Np. po angielsku Słowianie to Slavic a nie Slovic. Była kiedyś Jugosławia, a nie Jugosłowia itd.

I kolejny ważny cytat tym razem ze str. 7 A ta idea aryjskiego-sławiańskiego Ducha Sławy, Miru i Pokoju rozpościerała i rozchodziła się wraz z plemieniem naszem od Azji aż het za Ren wgłąb dzisiejszej Francji poprzez całą olbrzymią wschodnią i środkową Europę; ona rozsiedliła się i rozgościła z nieprzeliczonemi rzeszami plemienja „sławiańskiego” na ziemi italskiej i półwyspie bałkańskim, zaludniając i użyźniając pracą pługa a zdobiąc warownymi grodami i świątyniami rozległe obszary lądu europejskiego!”

Tak więc od dziś mówmy o nas prawidłowo – Sławianie. Ja od dziś będę używał właśnie takiej, prawidłowej nazwy.

4 myśli na temat “Sławianie, a nie Słowianie!”

 1. Poprawię więc bo błądzicie nie będąc etnicznymi Polakami W etnicznym polskiej mowie jest 31 samogłosek nie licząc półsamogłosek jerów które nigdy nie były oznakowane i wedle teorii „uczonych” idiotów znikły. Z tych 31 samogłosek jak bredzą „uczeni” idioci wiele zanikło. Zaniknąć to może tylko coś co istniało w konkretnym jednostkowym przypadku a nie w zbiorowości. U etnicznych Polaków nic nie zanikło a imigranci nie przyswoili sobie systemu polskiej głosowni. Tak samo jak nie przyswoili sobie emisji fonemu „ł” i zamiast jego wałczą tak nie przyswoili sobie innych fonemów które SA poza ich możliwościami emisji głosu. Prawdziwe słowo to SŁÁWIANIE. Dobrze widzicie literę Á z kreseczką nad nią ta litera oznacza samogłoskę A z tonicznym akcentem (zaśpiewem) precyzyjniej to akutowy akcent. Przyczyną tego akcentu (zaśpiewu) fonem Á jest słyszany jako fonem pośredni pomiędzy fonemem A i fonemem O. Już w publikacjach 18 wieku zauważano że bezgramotni zaczęli wygłaszać fonem Á jak fonem O. Fonem Á nazywany jest też pochylonym A albo ścieśnionym A. Pochylone wzięte jest z tego że z niedostatku czcionek w druku zapisywano to Á kursywa czyli pochylonym A bez kreski. Ścieśnione wzięte jest ze ścieśnienia w czasie artykulacji. A teraz dowody w literaturze Joachima Lelewela PISMA POMNIÉJSZÉ GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNÉ wydane w Warszawie rok 1814 https://books.google.pl/books?id=y2pVAAAAcAAJ&pg=RA3-PA32&lpg=RA3-PA32&dq=%22S%C5%82%C3%A1wianie%22&source=bl&ots=YhO4pcR4oF&sig=ACfU3U0BXai98KgVeXvuwPwM6MLwuMMTZQ&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwjXuY-p6_vkAhVkAhAIHXsUCEkQ6AEwAHoECAAQAQ#v=onepage&q=%22S%C5%82%C3%A1wianie%22&f=false

  Joachim Lelewel DZIEJE STAROŹYTNE: OD POCZĄTKU CZASÓW HISTORYCZNYCH DO DRUGIEY POŁOWY WIEKU SZÓSTÉGO ERY CHRZEŚCIAŃSKIEY wydane w Wilnie i Warszawie rok 1818
  https://books.google.pl/books?id=2bVCAAAAcAAJ&pg=PA471&lpg=PA471&dq=%22S%C5%82%C3%A1wianie%22&source=bl&ots=2mlqllX5Ly&sig=ACfU3U22uCEF2g-H7renRSf-Lon0ofUmmA&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwjXuY-p6_vkAhVkAhAIHXsUCEkQ6AEwAXoECAIQAQ#v=onepage&q=%22S%C5%82%C3%A1wianie%22&f=false

  Joachim Lelewel NAUKI DAJĄCE POZNAWAĆ ŹRZÓDŁA HISTORYCZNE
  https://books.google.pl/books?id=M9RSAAAAcAAJ&pg=PA24&lpg=PA24&dq=%22S%C5%82%C3%A1wianie%22&source=bl&ots=O75wu8zCl8&sig=ACfU3U22FP5bcTn6P2kIlZvrm_1flvVJdA&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwjXuY-p6_vkAhVkAhAIHXsUCEkQ6AEwAnoECAEQAQ#v=onepage&q=%22S%C5%82%C3%A1wianie%22&f=false
  Oczywiście słowo SŁÁWIANIE jest wywiedzione ze słowa SŁÁWA.

  Wersja SŁOWIANIE to wersja bezgramotnego motłochu który fonem Á wygłaszał jako O.

  Polubienie

  1. Dziękuję za szczegółową analizę. Nie wiem kim są wy. Ja się urodziłem w Polsce i mam oboje rodziców rodowitych Polaków. Mam domieszkę krwi tatarskiej i chyba ormiańskiej trochę też ale na pewno nie jestem jakimś imigrantem. O tym co piszesz 99% ludzi w Polsce nie ma pojęcia, także tych z haplogrupą R1a1-YDNA. Nigdzie tego nie uczą, a jedynie pasjonaci języka polskiego mogą się do takich informacji dokopać. Tak czy inaczej potwierdzasz to co napisał dr Sas Zubrzycki, że nazwa naszej nacji pochodzi od sławy a nie od słowa i brzmi Sławianie.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s