Olej rzepakowy wcale nie jest zdrowy – badania naukowe

Beata Pawlikowska mówi o tym, że badania naukowe wskazują, że olej rzepakowy nie jest wcale zdrowy. Jednym z powodów jest to, że rzepak zawiera toksyczny kwas erukowy. W latach 70-ych XX w. nie był stosowany jako produkt spożywczy. Zmodyfikowano rzepak tak, aby zmniejszyć zawartość kwasu erukowego w rzepaku.

Okazuje się też, że rzepak, z którego robi się olej w znacznej mierze nie pochodzi z Polski. UE sprowadza rzepak głównie z Kanady i Australii. W obu tych krajach uprawia się rzepak modyfikowany genetycznie oraz stosuje duże ilości pestycydów, które potem częściowo trafiają do oleju. Oprócz tego w oleju rzepakowym znajdują się pozostałości heksanu (organiczny rozpuszczalnik) stosowanego do ekstrakcji resztek oleju rzepakowego rafinowanego. Heksan jest trujący, neurotoksyczny.

W oleju rzepakowym jest dwa razy więcej prozapalnych kwasów tłuszczowych omega-6 niż przeciwzapalnych omega-3. Badania wskazują, że główną przyczyną epidemii chorób serca w USA jest właśnie powszechne stosowanie oleju rzepakowego. U nas zapewne jest podobnie.

Zdrowszą wersją oleju rzepakowego jest olej rzepakowy tłoczony na zimno. Ten ewentualnie można stosować, choć też zdrowy on nie jest, ale mniej szkodliwy. Olej rafinowany jest bezwartościowy i szkodliwy.
W zeszłym roku sprowadziliśmy ok. 210 tysięcy ton rzepaku, głównie z Ukrainy gdzie także są uprawy rzepaku GMO.
Nazwy produktów brzmiące po polsku (np. olej kujawski) wcale nie oznaczają, że został wyprodukowany z polskich nasion rzepaku.

Więcej w filmie. Są też linki do badań naukowych na ten temat.

A tu drugi film na ten temat gdzie dwóch młodych lekarzy mówi – wyrzuć olej rzepakowy ze swojej kuchni!

9 myśli na temat “Olej rzepakowy wcale nie jest zdrowy – badania naukowe”

  1. To kupuj oleje rosyjskie one są the best bo w Rosji wszystko największe, najlepsze i najcudowniejsze a Rosjanie mają kutasy 2 metrowe także i tu są najlepsi nie to co te polskie męskie koliberki. Chleb też możesz kupować od Rosjan bo nasz to wiadomo jest do niczego. W sumie i ruskie podpaski też sobie kup w rosyjskim sklepie internetowym bo te nasze polskie to o dupę potłuc i i swojemu facetowi też kup prezerwatywy made in Russia bo te nasze polskie gumki to jedno wielkie dziadostwo i pękają he he he.

   Polubienie

   1. Szanowna Pawlikowska to ta co lata co chwile do USA i robiąc zakupy w marketach w usa wychwala amerykańskie jedzenie i sra na PRL ile wlezie a to sobie admin autorytet znalazł w temacie żywności. Nie pasuje wam Polska to przecież możecie się udać do kima i sobie tam ugotować zupę z trawy bu bu ha ha ha a żeby było zabawnie Kim jada amerykańskie żarcie , które mu dowożą na zamówienie a żeby było jeszcze ciekawiej wasz Łukaszenka spasl się jak prosiak teraz waży 130 kg na polskim żarciu , które Białoruś kupuje od Polski bo wiadomo , że polska szyneczka i kaszaneczka najlepsza na globie he he he.

    Polubienie

  2. Już nie tylko olej. Całą spożywkę ( na każdym etapie) nam zepsuto przepisami UE. Niby miało być lepiej a wyszło jak zawsze.

   Polubienie

   1. Za to za PRL było cudnie polo-cocta i oranżada rozwalająca wątrobę czy mleko lub śmietana z pływającymi w butelkach myszami.

    Polubienie

 1. A tymczasem towarzysz kika22 już na wylocie. No coż takich forów jakie miał u andrew Winka nie będzie u Ziemińskiego.Tam jest dyscyplina bu bu ha ha ha co Mirka pewnie zmartwi wszak on lubi lubi kika22 a tego kika22 tak Ziemiński gnoi bu bu ha ha ha.

  cytat z wps1.

  paziem
  27 Maj 2022 o 14:48

  Kika22, nie uprawiaj żydowskiej dezinformacji , ostatnie ostrzeżenie, hej!

  Polubienie

  1. bu bu ha ha ha czyli sorek na wylocie u pazia motyla. Wyleci z hukiem już po raz czwarty sorek z banem od Ziemińskiego he he he. Andrew przecież dzięki działalności kiki22 stracił bloga tak naprawdę tak kikunia22 mu ciągle wklejał na bloga faszystowskie swastyki he he he.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: