Prawdziwa historia boga Jahwe

Poniższy film powinni obejrzeć wszyscy, którzy wierzą w biblijnego Boga, zwłaszcza katolicy, którzy nie znają Starego i Nowego Testamentu a jedynie niewielkie fragmenty odczytywane podczas kazań w kościołach.
W poniższym filmie poznajemy historię Boga z perspektywy odkryć archeologicznych oraz ekspertów studiów religijnych.Odkrywamy związek pomiędzy Biblią, a Sumerami oraz poznajemy sekrety Boga Jahwe, Elohim oraz Anunnaki. Każdy samodzielnie myślący człowiek powinien to wiedzieć.

Żydzi skopiowali historie sumeryjskie i zmienili je tak, aby zastąpić wielu sumeryjskich bogów jednym bogiem Jahwe.

Źródła: ‘Wczesna historia Boga: Jahwe i inne bóstwa w starożytnym Izraelu’ M. Smith; ‘Bóg w tłumaczeniu: Bóstwa w dyskursie międzykulturowym w świecie biblijnym’ M. Smith; ‘Ugarycki Cykl Baala’ M. Smith; ‘Jahwe i bogowie oraz boginie Kaananu’ J. Day; ‘Słownik bóstw i demonów w Biblii’ K. v. d. Toorn; ‘El w tekstach ugaryckich’ M. Pope; ‘Wprowadzenie do Starego Testamentu’ M. Steussy; ‘Sumerowie: ich historia, kultura i charakter’ S. N. Kramer; ‘Historia zaczyna się w Sumerze’ S. N. Kramer; ‘Mitologia sumeryjska: studium osiągnięć duchowych i literackich’ S. N. Kramer; ‘Od Sumeru do Jerozolimy’ J. Sassoon; ‘Legenda o powstaniu cywilizacji’ D. Rohl; ‘Biblia’; ‘Monoteizm i Jahwe’ A. Evans; ‘Jahwe’ Encyklopedia Historii Starożytnej.

Z podsumowania autora pod filmem w komentarzu:

Jahwe jest jednym z wielu bogów Elohim. Tak wskazują odkrycia archeologiczne, a co więcej tak wskazuje sama Biblia. Otóż Biblia wymienia innych bogów Elohim podając nawet ich imiona – Kemosz, Asztarte, czy Dagon. Biblia zaznacza, że Jahwe to bóg opiekuńczy wyłącznie Izraelitów, podczas gdy inni Elohim byli bogami opiekuńczymi innych narodów. Przykładowo Kemosz był bogiem opiekuńczym Moabitów. Dlaczego tak się działo?

W latach 20-tych XX wieku francuska ekspedycja archeologiczna odkryła tysiące tabliczek w ruinach kananejskiego miasta Ugarit. Otóż jak wskazuje profesor studiów religijnych Karel van der Toorn, kananejskie teksty z XIII w. p.n.e. opisują panteon bogów znany jako lhm, wokalizowane jako Elohim. Jak się okazało kananejskie tabliczki wymieniają wielu bogów Elohim, tych samych co Biblia – Baal, Dagon, czy Kemosz. Panteon bogów Elohim był dowodzony przez boga imieniem El lub El Eljon. John Day, profesor Starego Testamentu na Uniwersytecie Oksfordzkim, wskazał na coś niezwykłego – otóż kananejski tekst ‘Cykl Baala’ wspomina o 70 synach Elohim, będących synami najwyższego boga El oraz jego żony Aszery. Każdy z tych Elohim dostał w przydziale jeden naród, któremu przewodniczył jako bóg opiekuńczy.

Profesor studiów biblijnych Mark Smith wskazuje, że taka sama historia została opisana także w Biblii, w Księdze Powtórzonego Prawa 32, 8-9. Tam w najstarszych zapisanych kopiach, tekstach z Qumran oraz Septaguincie, Eljon dzieli narody wg liczby synów Elohim, a Jahwe otrzymuje Izrael. Profesor Smith konkluduje: ‘Ten biblijny fragment obsadza Jahwe w roli jednego z synów El, zwanego tutaj Eljon. Fragment przedstawia porządek w jakim każdy bóg otrzymał swój własny naród. Izrael był narodem który otrzymał Jahwe’. Początkowo Izraelici byli monolatrystami – wiedzieli, że istnieje wielu bogów Elohim, jednak oddawali cześć tylko Jahwe, ponieważ był to ich bóg opiekuńczy.

Odkrycia z Ugarit pokazały, że bogowie Elohim mają taką samą charakterystykę co bogowie z Mezopotamii, Egiptu czy Grecji. Odkrycia pozwoliły przyporządkować bogów Elohim do innych panteonów bogów. Jak wskazuje profesor Smith, Elohim Kothar-wa-Khasis to ten sam bóg co egipski Ptah. Z kolei trójka Elohim Baal, Yam oraz Mot to grecka trójka Zeus, Posejdon oraz Hades. Dagon to sumeryjski Dagan, Nikkal to sumeryjska Ningal, Kemosz to sumeryjski Nergal, Asztarte to sumeryjska Inanna. Przywódca El to odpowiednik sumeryjskiego przywódcy Anu. Co więcej, sam Jahwe również posiada taką samą charakterystykę jak sumeryjscy bogowie Anunnaki.

Biblia od samego początku opisuje historie z Mezopotamii – stworzenie świata, stworzenie człowieka, przedpotopowych ludzi, potop oraz budowę wieży Babel. Dzieje się tak z prostego powodu – wg Biblii Żydzi pochodzą z Mezopotamii, będąc potomkami Sumerów. Żydzi są potomkami Abrahama. Abraham mieszkał wszak w sumeryjskim mieście Ur oraz mezopotamskim mieście Harran, skąd udał się do Kanaanu. Przodkowie Abrahama również pochodzili z Mezopotamii – dość powiedzieć, że biblijny Noe to sumeryjski król Ziusudra, a biblijny Henoch to sumeryjski Emmeduranki. Gdy Biblia opisuje mezopotamskie historie, termin ‘Elohim’ jest odpowiednikiem terminu ‘Anunnaki’. Z kolei Jahwe, jeden z Elohim, występuje w tych historiach jako jeden z sumeryjskich bogów Anunnaki. Pytanie brzmi: który?

Część ekspertów studiów religijnych sugeruje, że Jahwe to ten sam bóg co sumeryjski Enki. W Biblii Jahwe najczęściej występuje właśnie jako Enki (ulepienie człowieka, potop, pomieszanie języków). Biblista Jean Bottero wskazywał np., że w wykopaliskach w Ebli imię Enkiego, znanego też jako Ea, zapisywano jako Ia, co może być semickim sposobem wymowy łącząc to w teonim Iah, ostatecznie Jahwe. Inni badacze wskazują, że wg Biblii Jahwe przedstawiał się wcześniej w Mezopotamii jako ‘El Szaddaj’. Biblista William Albright wskazuje, że Szaddaj jest pochodną semickiego rdzenia, który pojawia się w akadyjskim shadu „(„góra”). Jahwe może być zatem tym samym bogiem co Amurru, określany jako ‘Pan gór’. Inni eksperci wskazują z kolei, że pod względem krewkiego i porywczego charakteru Jahwe pasuje do takich bogów jak Enlil czy Ninurta.

Choć Jahwe posiada dokładnie takie same cechy jak sumeryjscy Anunnaki, choć wiemy, że wcześniej używał innego imienia lub nawet wielu innych imion, choć wiemy, że pojawił się Abrahamowi w Mezopotamii i jest bohaterem mezopotamskich historii to niestety eksperci studiów religijnych nie są w stanie ze 100% pewnością zidentyfikować Jahwe jako konkretnie któregoś z bogów sumeryjskich. Zapewne Jahwe jest którymś z tych bogów: Enki, Enlil, Amurru, Anu, Ninurta, Marduk. To co najistotniejsze to jednak fakt, że Jahwe to tylko jeden z wielu bogów Elohim/Anunnaki – Żydzi zdawali sobie z tego sprawę od samego początku, dlatego też byli monolatrystami, a nie monoteistami. Dopiero od VI w. p.n.e. kapłani Jahwe poszli o krok dalej i wprost zaczęli zaprzeczać istnieniu innych bogów oprócz Jahwe, wyznaczając przejście z monolatrii do monoteizmu. Z czasem Jahwe stał się bogiem dominującym na Bliskim Wschodzie, a przez chrześcijaństwo oraz islam obecnie jest bogiem czczonym przez ponad połowę mieszkańców Ziemi.

Warto pamiętać, że Jahwe to tylko jeden z wielu bogów Elohim – wiedzieli o tym Henoch, Noe, Abraham, Mojżesz, Jozue czy Salomon. Wszechmocny Bóg, stwórca wszechświata, być może istnieje, a być może nie istnieje. Trudno jednak uznać, aby takim Bogiem był akurat ten który jest czczony przez chrześcijan, żydów oraz muzułmanów.

Jako uzupełnienie do tematyki wiary katolickiej warto jeszcze obejrzeć film o zbrodniach boga Jahwe opisanych w Biblii. O tym od księży się nie usłyszy. W filmie odczytane są te fragmenty o zbrodniach „boga” i autor zostawia je każdemu do przemyślenia. Nie ma to nic wspólnego z tym czy Bóg istnieje czy też nie. Chodzi tylko o to co jest opisane w Biblii, a czego księża nie mówią.

Warto także obejrzeć 8-minutowy film o naukach Jezusa usuniętych z Biblii w ewangelii Tomasza. Kościół uznaje tę ewangelię za herezję, bo nie pasuje to do religii katolickiej. Tutaj jej treść: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1044

Dodaj komentarz